miercuri, 2 noiembrie 2011

Rezultate Champions League – Rezumate

Victoria Plzen 0 - 4 FC Barcelona
Messi a ajuns la 202 goluri marcate pentru echipa catalana, dupa ce a reusit aseara un hat-trick in meciul Victoria Plzen – Barcelona, incheiat 4-0 pentru catalani. Lionel Messi l-a depasit si pe marcatorul all time in liga campionilor, Alessandro del Piero.
Un alt record pentru Barcelona, Victor Valdes a depasit recordul de invincibilitate detinut de Miguel Reina (1973). Recordul era de 824 minute fara gol primit.
Tehnicianul Josep Guardiola a fost la al 200-lea meci pe banca tehnica a campioanei en-titre a europei.

Zenit 1 - 0 Sahtior

Echipa antrenata de Mircea Lucescu a suferit a doua infrangere consecutiva in deplasare. Echipa gazda, Zenit a fost mai bine organizata si determinata sa castige acest meci.
Prima repriza a fost a celor de la Zenit, cand au marcat si gulul (in prelungiri prin Lombaerts), a doua repriza Sahtior a reusit o posesie mai buna dar nu au reusit sa creeze situatii pericloase langa poarta lui Malafeev.
Lui Sahtior nu-I ramane decat sa se bata cu FC Porto pentru locul 3 in grupe.

Apoel Nicosia 2 – 1 FC Porto
Echipa cipriota s-a tinut de promisiune cand a anunta ca va fi una din surprizele sezonului in Champions League.

Bate Borisov 1 – 1 Ac Milan
Campioana Belarusului reuseste sa produca surpriza, egaland in meciul de la Minsk.
Zlatan Ibrahimovic a deschis scorul in munutul 22 iar apoi brazilianul gazdelor, Renan, a restabilit egalitatea.

Valencia 3 – 1 Bayer Leverkusen
Unul din cele mai rapide goluri a fost marcat de brazilianul Jonas, dupa doar 12 secunde.

Arsenal 0 – 0 Marseille
Arsenal a ratat ocazia de a-si asigura calificarea in saisprezecimi, dupa ce a remizat pe teren propriu cu francezii de la Marseille.

Genk 1 – 1 Chelsea
Englezii nu si-au revenit dupa infrangerea din campionat. Meciul din Belgia a fost peste asteptarile lor.

Borusia dortmund 1 – 0 Olimipiakos pireu